Przed nami rok pełen zabaw i przygód. Będziemy odkrywcami, badaczami, podróżnikami, artystami i twórcami, a wszystko po to, by dobrze się bawiąc jak najwięcej się nauczyć, zdobyć nowe umiejętności, doskonalić te już posiadane.
  Życzymy wielu radości, nowych przyjaźni, ciekawych zabaw, dobrego humoru i niezapomnianych przeżyć, a rodzicom owocnej współpracy i zadowolenia.

Cztery kroki do prawidłowego rozwoju, czyli 10 zabaw dla czterolatka

Czteroletnie dziecko to mieszanka wybuchowa. Z jednej strony staje się bardziej samodzielne i sprawne, a jego rozwój intelektualny robi siedmiomilowe kroki, z drugiej natomiast wkracza w okres buntu i nieposłuszeństwa. Z dnia na dzień robi się coraz bardziej uparte oraz trudne do poskromienia. Jednak nie należy się tym zbytnio martwić, to bowiem naturalny etap w rozwoju każdego malucha. Trzeba ten czas przetrwać i spróbować okiełznać negującego wszystko rozrabiakę. Kluczem do sukcesu jest odpowiednie zorganizowanie dnia i dobranie zajęć tak, by spożytkować jego siłę i zaangażować go w zabawy, które skupią uwagę oraz pochłoną energię,  a przy tym doskonalić będą rozwój motoryczny, intelektualny i psychiczny małego buntownika.

Bańki mydlane

Puszczanie mydlanych baniek to prosta zabawa, która jest dla dziecka bardzo atrakcyjna,
a jednocześnie pożyteczna dla jego zdrowia. Wykorzystać można do tego dostępne w sklepach pojemniczki z gotowym płynem lub też samemu przygotować mydliny, a ze słomki (dół słomki rozciąć na cztery części i rozłożyć na boki) wykonać rurkę do dmuchania. Tego typu ćwiczenia rozwijają koordynację, a przede wszystkich trenują oddychanie. Dzięki temu wydłuża się faza wydechu,
a głębokie nabieranie powietrza pozwala dotlenić mózg.

Literkowe zagadki

Czwarty rok życia to czas, kiedy dziecko staje się coraz bardziej komunikatywne. Mały osobnik zna już ok. 1500-2000 słów, potrafi wyrazić swoje potrzeby i opisać rzeczywistość. Nie oznacza to jednak, że nie trzeba trenować jego aparatu mowy. Teraz zaczyna się intensywna praca nad poprawnym mówieniem w przyszłości. Pamiętajmy jednak, że dziecko w tym wieku jest bardzo niecierpliwe, więc naukę trzeba zamienić na proste i śmieszne zabawy np. zagadki. Wymieniajmy jakieś słowo, a dziecko będzie musiało przynieść przedmiot, który zaczyna się na tą samą literę, co wskazany przez nas wyraz. Będzie ruch, zabawa i nauka.

Szop pracz

Codzienne obowiązki również można przekuć w edukacyjną zabawę. Zaangażujmy malucha
w czynności związane z segregacją prania. Poprośmy dziecko żeby dopasowało dwie jednakowe skarpetki i opisało co je łączy lub podzieliło pranie według kolorów. W ten sposób dziecko oswoi się
z domowymi pracami, podszkoli swoją spostrzegawczość oraz umiejętność rozróżniania
i porównywania.

Poszukiwanie skarbów

Czteroletni maluch lubi rywalizację i wyzwania. Jest również bardzo ciekawski. Cechy te można spożytkować bawiąc się w znaną grę „ciepło-zimno”. Dziecko zamyka oczy, a my w tym czasie ukrywamy gdzieś wybraną wspólnie zabawkę. Zadaniem malucha jest jej odnalezienie, dzięki naszym podpowiedziom. Nakierowujemy go słowami ciepło (kiedy jest blisko wskazanego miejsca) i zimno (kiedy się od niego oddala). Kiedy malec odnajdzie zabawkę, zamieniamy się rolami.  Takie zadania uczą, jak odróżnić odległość i ćwiczą logiczne myślenie.

Baba Jaga patrzy

Dziecko czteroletnie jest już bardzo sprawne i potrzebuje dużo ruchu. Jedną z form aktywnego spędzania czasu może być zabawa w Babę Jagę. Wykorzystując potrzebę współzawodnictwa wykonywać ją można przy udziale większej ilości dzieci np. na placu zabaw. Odwracamy się tyłem do dzieci, a one biegają wokół nas. Na hasło „Raz, dwa, trzy Baba Jaga patrzy” odwracamy się,
a zadaniem maluchów jest przybranie nieruchomej pozy. Dziecko, które poruszy się w tym czasie staje się nową Babą Jagą. Ćwiczy to orientację i reakcję na określony sygnał.

Barwna piłeczka

Do tej zabawy potrzebna jest tylko piłka i odrobina miejsca. Stajemy naprzeciwko dziecka i rzucamy piłką do siebie nawzajem, jednocześnie wypowiadając kolory. W momencie, kiedy padnie hasło „czarny” nie wolno jej złapać. Uczy to szybkiego podejmowania decyzji i wzmacnia refleks, dodatkowo rozwija coraz lepsze, aczkolwiek jeszcze nieperfekcyjne chwytanie.

Słone lepienie

Zabawy wymagające kreatywności i pozwalające dzieciom tworzyć sprawiają najwięcej frajdy. Przygotujmy wspólnie z dzieckiem masę solną z mąki, wody i soli. Jest to domowy sposób na ekologiczną i bezpieczną dla dziecka masę do lepienia. Pozwólmy dziecku puścić wodze fantazji. Zaletą masy solnej jest fakt, że po wyschnięciu można ją dowolnie pomalować farbami lub mazakami. Podwójna zabawy murowana, a dziecko rozwija wyobraźnię i zdolności manualne.

Paluszkowy kalkulator

Elementy matematyki powinny pojawiać się u czterolatka każdego dnia. Najlepiej trenować umiejętność liczenia podczas codziennych czynności, wykorzystując do tego narzędzie, które zawsze ma przy sobie – rękę. Czteroletniemu dziecku najłatwiej zrozumieć będzie liczenie na palcach. Liczcie wszystko co się da, samochody na ulicy, kwiatki na oknie, zabawki, za każdym razem na palcach pokazując ich liczbę.

Tanecznym krokiem

Ćwiczenie rytmiki jest u dziecka bardzo ważne, a dodatkowo w połączeniu z przyjemną muzyką może sprawić wiele radości. Włączmy więc ulubione piosenki naszej pociechy i tańczmy w takt razem z nią. Co jakiś czas zatrzymujmy muzykę, a kiedy dźwięki ucichną wymieniajmy nazwę jakiegoś przedmiotu znajdującego się w pomieszczeniu. Zadaniem dziecka jest jak najszybsze dotknięcie wskazanego obiektu np. krzesło, poduszka itp.  Tego typu zabawy ruchowe pozwalają utrwalać cechy konkretnych rzeczy, uczą skupienia i spostrzegawczości, a do tego wyładowują nagromadzoną energię.

Wieczorne czytanki

Dzień pełen wrażeń i zabaw warto zakończyć czytaniem lub opowiadaniem bajek. Codziennie na głośne czytanie z dzieckiem powinno poświęcać się około 20 minut. Uczy to nowego słownictwa
i myślenia, rozwija pamięć i wyobraźnię, a także pomaga wyciszyć malucha przed snem. Pozwalaj dziecku przewracać strony w książce, opowiadać co znajduje się na obrazkach i dopowiadać zakończenia.

Galeria
 do góry