Dzieci bardzo lubią zimę i zabawy na śniegu. Jest to okres, w którym musimy zadbać o ich bezpieczeństwo.

pod górę wchodzimy brzegiem stoku.

• Kupując sanki, wybieraj takie, by dziecko miało kontrolę nad kierunkiem ich jazdy. Sanki powinny być solidne, bez ostrych, wystających części, a jeśli mają mechanizm umożliwiający kierowanie, sprawdź, czy jest sprawny. Dla małych dzieci wybierz sanki z oparciem. Pamiętaj, że zjazdy na dętce czy tzw. Dyskach śnieżnych nie są bezpieczne, zwłaszcza dla małych dzieci.
  • Wybieraj górki z małym nachyleniem. Jeśli dziecko jest na tyle samodzielne, że może zjechać samo, jedź obok na drugich sankach. Górka powinna być pokryta śniegiem, a nie oblodzona, bo na oblodzonej górce łatwo można stracić kontrole nad sankami. Sprawdź czy na trasie nie ma wystających korzeni lub kamieni.
  • Zakładaj dziecku kask ochronny. Podczas wypadków na sankach czy nartach najczęściej dochodzi do urazów głowy.
  • Uświadom dziecku, że rzucając śnieżkami, staramy się celować w nogi lub tułów, nigdy w głowę; lepiąc śnieżne kulki, nie łączymy miękkiego śniegu z kawałkami lodu czy kamykami, bo można  kogoś zranić  albo okaleczyć; nigdy nie rzucamy śnieżkami w nadjeżdżające pojazdy.
  • Zwracaj uwagę, jak dużym zagrożeniem, zwłaszcza podczas odwilży, mogą być zwisające sople, a także źle zabezpieczone konstrukcje ze śniegu. Wytłumacz dziecku, że nigdy nie strącamy sopli, nie bawimy się np. w budowanie igloo bez opieki dorosłych.
  • Ubieraj dziecko odpowiedni do pogody. Na śniegu sprawdzają się nieprzemakalne kurtki i spodnie lub kombinezony, nieograniczające ruchów ciepłe rękawiczki i buty na nieśliskiej podeszwie. Co jakiś czas zaprowadź dziecko do ciepłego pomieszczenia i daj coś ciepłego do picia. Pamiętaj o posmarowaniu buzi dziecku kremem ochronnym.
  • Zakończ zabawę, jeśli dziecko przemoczy ubranie albo zacznie się skarżyć na zimno. W mroźny dzień, nawet jeśli nie czujesz zimna, nie przedłużaj pobytu na sankach – u małego dziecka bardzo łatwo może dojść do wychłodzenia organizmu, a nawet do odmrożeń twarzy, rąk i stóp.

ŻYCZYMY PAŃSTWU BEZPIECZNEJ I PRZYJEMNEJ ZABAWY Z DZIEĆMI NA ŚNIEGU